Psychoterapia psychoanalityczna Kraków

Psychoterapia psychoanalityczna (psychoterapia długoterminowa)

Psychoterapia psychoanalityczna, którą prowadzę, opiera się na psychoanalizie, uzupełnianej w razie potrzeby o szereg innych technik terapeutycznych. Trwa od roku do kilku lat, z częstotliwością 1-3 sesji w tygodniu.

Jaka jest istota psychoterapii tego rodzaju? Ktoś, kto zastanawia się, czym jest psychoterapia i czy jest to coś dla niego, powinien przede wszystkim uświadomić sobie czym psychoterapia nie jest. Przede wszystkim psychoterapia nie jest dawaniem rad. Wręcz przeciwnie - prawdziwa psychoterapia zaczyna się tam, gdzie pomagając drugiemu człowiekowi, potrafimy uniknąć wszelkich porad, sugerowania i „przykładów z własnego życia”. Psychoterapia psychoanalityczna uznaje indywidualność każdej osoby i stara się dotrzeć do jej właściwych problemów oraz do jej własnych potencjałów rozwojowych.

Z pewnością wiele osób zadaje sobie pytanie: „Jak to możliwe, że „zwykła rozmowa” może kogoś wyleczyć?” Otóż psychoterapia to jednak niezwykła rozmowa. Psychoterapeuta nie zajmuje się bowiem świadomością człowieka - tym, co ten o sobie wie i co ma pod kontrolą. Psychoterapia pozwala zapanować nad obszarem, który mu się wymyka i staje się źródłem jego problemów - nad nieświadomością.

Nieświadomość jest „niedorosłą” częścią naszego umysłu, wypełnioną fantazjami i pierwotnymi lękami, które mogły powstać nawet w niemowlęctwie. Zapisane są w niej wszelkie traumy oraz istotne rozwojowo zdarzenia. To w nieświadomości kształtują się irracjonalne obawy, natręctwa, fobie, poczucie beznadziei, a nawet tendencje samobójcze. Do tych wspomnień nie mamy żadnego lub prawie żadnego dostępu. Ujawniają się one jednak czy to w postaci wspomnianych objawów psychopatologicznych lub problemów życiowych. Psychoterapia pozwala zneutralizować negatywny wpływ nieświadomego, przywrócić energię oraz zdolność radzenia sobie ze swoim życiem.

Niektórzy mówią: „Jak terapeuta może mi pomóc? On sam ma na pewno swoje problemy. I czy o tym samym nie mogę porozmawiać z przyjacielem?” Terapeuta nie jest mistrzem życia, mędrcem lub osobą bez wad. Ale zna sposoby na dotarcie do nieświadomości, na jej analizę oraz niwelowanie jej negatywnych aspektów. Przeszedł własną psychoterapię, dziesiątki godzin superwizji, wieloletnie szkolenie. Pomimo tego, że dla niewprawnego ucha jedynie „rozmawia” z pacjentem, w rzeczywistości operuje skomplikowanym narzędziem, jakim są umiejętności psychoterapeutyczne.

A jakie jest zadanie pacjenta? Wystarczy, aby w trakcie sesji starał się mówić o wszystkim, co jest dla niego ważne i co przychodzi mu do głowy, bez cenzurowania samego siebie. Czy to łatwe zadanie? Czasami najłatwiejsze z możliwych. Czasami sprawia trudność. Jednak każdy psychoterapeuta wie, że mogą wystąpić takie momenty. I nawet jeśli ktoś pół sesji milczy, nie mogąc z siebie „wydusić słowa”, terapia przebiega właściwie. Jego zablokowanie staje się bowiem ważną informacją. A na kolejnej sesji z pewnością pojawi się coś istotnego.

Ceny

    Konsultacja - 100 zł
    Regularna psychoterapia - 100 zł

Czas sesji to 50 minut.